Powrót

Nowe smaki w restauracji 4 Zmysły

04
09/15

Zmiana pory roku to zazwyczaj znak, że warto zajrzeć do naszej Restauracji 4 Zmysły.

Co prawda do jesieni zostało jeszcze trochę czasu, ale nasz Szef Kuchni Mariusz Banaśkiewicz, zaplanował już specjalną sezonową wkładkę do karty menu. Trudno co prawda szukać w niej jednego motywu przewodniego. Jest różnorodnie i przede wszystkim rozgrzewająco. Taki już urok naszej jesieni i panujących podczas niej temperatur. Zastanawiacie się jakie nowe smaki na Was czekają? Zapraszamy do lektury.

Po pierwsze zupa. Krem dyniowy z mlekiem kokosowym i grzankami z pewnością rozgrzeje nie jedną zmarzniętą duszę, która zawita do naszego hotelu w czasie nadchodzącej jesieni. Smak dyni wspaniale współgra z mlekiem kokosowym, które od lat doskonale sprawdza się w kuchni tajskiej i indyjskiej.

Po drugie... drugie. Proponujemy delikatną cielęcinę ze smażonymi borowikami i kopytkami ziołowymi w sosie z czerwonego wina. Tegoroczna susza nie sprzyja co prawda zbieraczom grzybów, ale mimo to postanowiliśmy je wykorzystać. Wespół z czerwonym winem wybitnie podkreślają smak delikatnego mięsa. Danie cieszyło się sporą popularnością podczas test panelu poprzedzającego wprowadzenie wkładki.

Na koniec deser. Nasz Szef Kuchni postawił na sprawdzony mus czekoladowy z sosem wiśniowym. Nie jest tajemnicą, że po zjedzeniu choćby kawałka czekolady, w naszym mózgu rośnie poziom serotoniny i endorfin. Wszystko to po to, by móc stawić czoła jesiennej aurze i odeprzeć spadek sił witalnych.

Serdecznie zapraszamy do restauracji 4 Zmysły!