Powrót

Powracają Warszawskie Linie Turystyczne

30
04/15

Bez wątpienia Warszawa jest w tym roku idealnym celem majówkowej podróży. Liczba wydarzeń, które odbędą się przez trzy dni jest tak duża, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Bardzo ciekawie zapowiadają się wydarzenia, które będą miały miejsce w okół Wisły. Rzeki do której miasto latami było odwrócone plecami i którą odkryło na nowo całkiem niedawno. Dzisiaj niektórzy nie wyobrażają sobie letniego weekendu bez odwiedzenia słynnej plaży Poniatówki, zlokalizowanej tuż przy moście Poniatowskiego po praskiej stronie. Jak przedostać się z lewego brzegu na prawy? Można pieszo, można na rowerze lub komunikacją miejską. Można również Warszawskimi Liniami Turystycznymi, które ruszają już 1 maja.

Dzięki pływającym Warszawskim Liniom Turystycznym możecie poznać piękno Wisły na wiele sposobów. Oto one:

Tramwaj wodny

Pozycja obowiązkowa to z pewnością rejs tramwajem wodnym o nazwie "Wars". Wsiadając na Cyplu Czerniakowskim lub przy moście Poniatowskiego, czeka Was półtorej godziny wspaniałej wyprawy. To z pewnością wielka gratka dla tych, którzy lubią fotografować. Panorama Starego Miasta, dziki brzeg Wisły po praskiej stronie, Gruba Kaśka i wiele innych charakterystycznych punktów Stolicy, prezentuje się z perspektywy Wisły naprawdę  niesamowicie.

Tramwaj zabiera na pokład 150 osób i pływa od 1 maja do 6 września w weekendy i dni świąteczne. Dodatkowo od 1 lipca do 31 sierpnia również w piątki. Weekendy i dni świąteczne cztery razy dziennie, z kolei w piątki trzy razy dziennie. Bilety można zakupić na statku. Normalny kosztuje 18 zł, ulgowy 9 zł.

                                  (zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego)
Statek do Serocka

Obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w Warszawie, to rejs do Serocka kultowym statkiem "Zefir". Musicie jednak mieć zdecydowanie więcej czasu niż w przypadku tramwaju wodnego. Jest to całodzienna wyprawa podczas której poznacie piękno Wisły, Kanału Żerańskiego i Zalewu Zegrzyńskiego.

"Zefir" wypływa o godzinie 9 z przystanku Cypel Czerniakowski, pokonuje śluzę Kanału Żerańskiego i w południe przybija do molo w Serocku. Następnie pasażerowie mają półtorej godziny, by odrobinę zwiedzić Serock. Rejs powrotny trwa około 5 godzin. Statek cumuje na Cyplu Czerniakowskim około 19. Statek zabiera 110 pasażerów, na pokładzie można zjeść dania z grilla, jest również bufet z ciepłymi i zimnymi napojami.

Jednostka pływa od 1 maja do 6 września w soboty, niedziele i dni świąteczne. Dodatkowo od 1 lipca do 31 sierpnia pływa również w piątki. Bilety można rezerwować i kupić wcześniej w jednym z Punktów Obsługi Pasażera ZTM. Jest również dostępna sprzedaż przed rejsem, jednak musicie wiedzieć, że rejsy cieszą się olbrzymią popularnością i czasem brakuje biletów. Normalny bilet kosztuje 36 zł, ulgowy 18 zł.

Promy przez Wisłę

Ostatni sposób na bezpośredni kontakt z Wisłą, to rejs promem z jednego brzegu rzeki na drugi. Promy zlokalizowane są w czterech miejscach i można się nimi przeprawić bezpłatnie. Przeprawy obsługują promy o wdzięcznych nazwach "Słonka", "Wilga", "Pliszka" i "Turkawka". Dostępne trasy:

                                  (zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego)

Cypel Czerniakowski - Saska Kępa
Przystanek Most Poniatowskiego - Stadion Narodowy
Podzamcze Fontanny - ZOO
Łomianki - Nowodwory

"Pliszka", "Słonka" i Turkawka" zabierają na pokład 12 osób i 12 rowerów. "Wilga" 40 osób i 40 rowerów. Pływają od 1 maja do 6 września w soboty, niedziele i święta. Dodatkowo od 1 lipca do 31 sierpnia również w dni powszednie.

Dojazd nad Wisłę

Dojazd nad Wisłę z naszego BEST WESTERN Hotel Portos*** jest bardzo prosty. Samochodem wystarczy skierować się w stronę ulicy Czerniakowskiej, a następnie Wisłostrady. Polecamy jednak wybrać linię autobusową 116 i krótki spacer nad brzeg Wisły. Na przejazd trzeba zarezerwować około 35 minut.

Bilety, dodatkowe informacje