Powrót

3 powody, dla których musisz przestać używać smartfona przed snem!

05
05/17

Smartfonowy detoks przed snem, to coś, za co Twoje oczy ci podziękują. Sprawdź trzy powody, dla których twój smartfon powinien leżeć daleko od łóżka.

Z pewnością doskonale to znasz „Już się kładę, jeszcze tylko sprawdzę pogodę na jutro”, „Jeszcze tylko chwilka na Facebooku, zanim zamknę oczy”. Jak się okazuje, za każdą taką chwilkę nasz organizm płaci wysoką cenę. Tym razem nie chodzi o promieniowanie elektromagnetyczne, o którym tak wiele się mówi, a o tzw. niebieskie światło.
Czym jest niebieskie światło? Stykamy się z nim każdego dnia. Jest ono częścią pełnego spektrum światła emitowanego przez słońce. Niestety emitują je również w dużym natężeniu wszelkiego typu ekrany LED w naszych smartfonach, tabletach i laptopach. Badania naukowców wykazały, że nocne wystawianie naszych oczu na oddziaływanie niebieskiego światła bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie.
Korzystając w nocy z urządzeń emitujących niebieskie światło, narażamy się na trzy główne zagrożenia:

1. Uszkodzenie wzroku

Wykazano, że długotrwałe naświetlanie się niebieskim światłem nocą może powodować uszkodzenie siatkówki oraz zwyrodnienie plamki żółtej. W konsekwencji prowadzi to do pogorszenia, ubytków, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia centralnego.
Jak się okazuje, niebieskie światło może być również powodem rozwoju zaćmy. Zdarzały się przypadki, w których 35-letni pacjenci zmagali się z takim stadium choroby, które do tej pory znane było u osób w podeszłym wieku.


2. Bezsenność

Niebieskie światło zakłóca produkcję melatoniny, zwanej również hormonem snu. Wytwarzanie melatoniny pozostaje pod hamującym wpływem światła. Ekspozycja organizmu w porze snu na oświetlenie powoduje znaczne zmniejszenie syntezy i uwalniania melatoniny. Może to prowadzić do zaburzeń snu, które z kolei mogą się przyczyniać do chorób serca i innych problemów sercowo-naczyniowych, wolniejszego czasu reakcji, problemów z pamięcią i nadwagi.3. Wyższe ryzyko chorób nowotworowych

Dzięki neutralizowaniu wolnych rodników, melatonina chroni DNA przed uszkodzeniami mogącymi skutkować nowotworem. Może również pomóc w zwalczaniu nowotworu. Ma zdolności do hamowania namnażania się komórek guza. Narażając się na nadmierną ekspozycję niebieskiego światła, przyczyniamy się do spadku poziomu melatoniny, co z kolei może prowadzić do wystąpienia choroby nowotworowej.
Bardzo możliwe, że przyczyną zwiększonej liczby zachorowań na nowotwory w ostatnich dziesięcioleciach jest właśnie niedobór melatoniny, jaki występuje we współczesnym społeczeństwie ze względu na sztuczne oświetlenie. Dawniej, kiedy zachodziło słońce, nasz organizm zaczynał produkcję melatoniny. Obecnie wstrzymujemy ten proces i rozregulowujemy naturalny rytm okołodobowy, przebywając w oświetlonych pomieszczeniach.
Oczywiście, we wszystkim najważniejszy jest umiar. Jeśli już musimy korzystać nocą ze smartfona, róbmy to w miarę krótko. Możemy również zastosować specjalne aplikacje, które ograniczają emisję niebieskiego światła. Zawsze jednak warto pamiętać, że każda minuta wpatrywania się nocą w ekran smartfonu, kradnie nam czas na niezbędną regenerację.